Bindallı Modelleri incelememize geçmeden önce bindallı nedir? Bindallı geleneği nasıl oluşmuştur onu bir inceleyelim;

Kına geceleri, evlenmeden önceki son geceyi evde kutlama ve aileyle vedalaşma geleneğidir. Kına yakıldığı anda söylenen şarkı ve türküler bu gecenin en özel anıdır.Bu özel anlarda gelinimiz renkli ve desenli bir bindallı giyer. Peki bindallı nedir ve bindallı geleneği nasıl ortaya çıkmıştır?

Bindallı, Osmanlı dönemine kadar uzanan ve orijinal haliyle günümüze kadar gelen bir giysidir. O zamanlar bindallı, gelinler tarafından önce düğünlerinde gelinlik, daha sonra diğer düğünlerde elbise olarak giyilirdi. Kaftan görünümündeki Bindallı’da genellikle bacaklara kadar uzanan çiçek, dal veya yaprak desenleri bulunur. İpek, kadife ve saten üzerine dikilebilen bindallı, genellikle kırmızı renginden dolayı tercih edilse de son yıllarda farklı renk ve desenlere de sıkça rastlanıyor. Mavi, yeşil ve mor renklerde görmek de mümkündür. Ya da prenses kesimli ve kuyruklu bir model. Bindallı geleneksel olarak uzun bir çalışma sürecinin sonucu olarak üretilir. Giysilerin tüm nakışları usta tarafından sırma tel ile işlenirdi. Bu sebepledir ki bindallılar pahalı olmaktadır.. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde gümüş tel kadar zarif görünen altın ya da gümüş modeller artık bindallıya daha uygun maliyetle delinebiliyor. Ancak, her şeyi birbirine bağlayan geleneksel bir ipe ihtiyacınız varsa, büyükannenizin naftalinlerini yavaş yavaş bulmaya başlayabileceğiniz birkaç yerde kiralama seçenekleri bulabilirsiniz.

Bindallı Tarihçesi

Pek çok geleneksel sanat, teknolojik gelişmeler ve beraberindeki yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle ortadan kalkmış veya yok olma sürecindedir. Bindallı dediğimiz özel kumaş işleme sanatı da bunlardan biridir. Bindallı, kadife, gevşek kumaş, saten, keçe, karton kumaşa yapıştırma yöntemi kullanılarak, altın, gümüş, payetler (ince gümüş tele sarılı ipek iplik şeklinde) veya altın kaplama bakır tel, gümüş kullanılarak iğne ile kadifeye uygulanır. Bu kumaşa güzel ve zengin görünümü nedeniyle bindallı denir. Gelinlik, gelin yatağı veya bebek karyolası, yorgan ve yastık takımları için çiçek veya dal tasarımları yapılırken görüntülenir. Tüm bornozu veya yatak takımını kaplar. Bindallı’nın sanat tarihi 14 .ve 15. yüzyıllara kadar uzanır. Ancak o dönemde el dokuması olan kadife ve satenin üretimi, kullanılan ipler ve tekniklerde tamamen farklıydı. Kına partilerinin olmazsa olmazı olan bir kaftan da vardır. Son yıllarda Kaftan yeniden canlandı ve gelinin bu geleneksel elbiseyi kına gecesinde giydiğini gördüm. Tabii ki “Muhteşem Yüzyıl” dizisi bu konuda önemli bir rol oynuyor. Kaftan bindallıya çok benziyor. Öyleyse neden bu farklılıklara birlikte bakmıyorsunuz?

Kaftan İle Bindallı Arasındaki Farklılıklar

  • Bindallı daha açık renkler kullanırken, kaftan daha koyu tonları tercih ediyor.
  • Bindallı da genellikle basit işlemeler bulunurken, kaftanda daha yoğun Osmanlı desenlerini anımsatan işlemeler bulunuyor.
  • Kaftan kumaşı daha kalın ve değerlidir ama bindallı kumaş daha incedir.
  • Kumaşı hafif olduğu için yaz kına gecelerinde bindallı tercih edilir. Kumaşı kalın olduğu için ise kaftan kış kına geceleri için uygundur.
  • Göz alıcı kına gecelerinde bindallı yerine kaftan tercih ediliyor.

Bindallı Modelleri

Kabarık Bindallı Modelleri

Bindallı modelleri incelememizde öne çıkan birkaç bindallıdan biridir. Şüphesiz, tüm kabarık kıyafetleri seviyoruz. En azından biz çocukken prenses oyunlarımız başladığından beri! Bence narin bindallı modeli bu nedenle tüm gelinleri büyüledi ve kesinlikle deneniyor. İskoç ya da fırfırlı tartan olarak da bilinen bu tarz, özellikle kalçaları gizlemek için armut biçimli gelinler arasında popüler olmalıdır. Tül modellerini seven bir gelin olmak için ikinci tavsiyem mümkünse tülden bir tane seçmek. Bu alanda, yumuşak bir his için kasnaklar kullanılır, ancak daha az kasnak ve daha fazla kumaş ile dikmek en iyisidir. Alt kısımdaki tül katmanları eteğinizi daha güzel gösterecektir.

Asa Gelinlik Bindallı Modelleri içinde kabarık bindallı çeşitlerinden çok fazla çeşide sahiptir. Dilediğiniz tür ve modelde bindallı için mağazamıza uğrayınız.

Dantelli Bindallı Modelleri

Dantel, kıyafetinizi daha zarif hale getirir. Bu yüzden minimal kesimleri seven gelinler, kına kıyafetlerine hareket katmak için zarif ve şık bir hareket olarak bağcıklı dantelleri tercih edebilirler. Dantel gibi ihtişamı seven gelinler, dokuma veya kesim kemer gibi kına aksesuarlarıyla kombinlerini tamamlayabilirler. Ayrıca Kına Aksesuar Firmaları klasik ve modern aksesuarlar sunmaktadır.

Asa Gelinlik Dantelli Bindallı Modelleri çeşitleriyle göz kamaştırıyor. Onlarca çeşidiyle sizlere geniş bir katalog sunuyoruz. Asa Gelinliğe uğramadan bindallı alınmaz.

Üç Etek Bindallı Modelleri

Kaftan eteğin üçe bölünmüş hali olup klasik bindallı çeşitlerindendir. Yandan yırtmaca sahip bindallı modelidir. Bindallı modelleri içinde sevilen ve tercih edilen bir modeldir.

Asa gelinlik onlarca üç etek bindallı modellini sizlere sunmaktadır. Tercihlerinizde profesyonel çalışma arkadaşlarımızın yardımlarını bulacaksınız.

Renkli Bindallı Modelleri

Bindallı renkleri genellikle kırmızı, bordo ve yeşil tonlarından seçilmektedir.  Son yıllarda rengârenk bindallı desenler gelinlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Gelinler, kına kıyafetinde en sevdiği rengi kullanmaya karar verdiler. Bindallı renklere turkuaz, pembe, mor ve lila tonlarını eklendi. Zaten o gece senin gecen. Kına elbisen en sevdiğin renk olmalı. Gelinlikler zaten beyaz bırakın da bindallılar renkli olsun!

Asa Gelinlik Bindallı Modelleri içinde renkli olanları ile de sizlerledir. Onlarca renkli bindallı seçeneği sunan firmamız, mutlu gününüzde sizlerin en güzel olmanızı dilemektedir.

Klasik Bindallı Modelleri

Klasik Bindallı Modelleri, risk almak istemeyen gelinler için özel bir seçimdir. Tüm gelinler için olmazsa olmaz, zamansız ve uygun! Kına etek kesimleri, işlemeleri, kuşakları ve taçlarıyla geleneksel çizgileri koruyan, belki de yüzyılın muhteşem elbiselerinden ilham alan klasik bindallı modelini gelin adaylarına tercih etmelerini hatırlatıyoruz.

Asa Gelinlik Klasik Bindallı Modelleri ile sizlerin hizmetinde olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Geniş yelpazede bindallı çeşidi sunmaktayız. Çeşitlerimiz arasından seçim yapabilmeniz için profesyonel çalışma arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır.

Hint Bindallı Modelleri

Hint temalı kına partilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, son moda Hint bindallıları özellikle renkli kına elbiselerini seven gelinler arasında popülerdir. Zenginlik, bolluk ve barış gibi anlamlar işlenen Hint kına kıyafetleri, parlak ve canlı renkleriyle ilgi çekiyor. Vücuduna güvenen, tüm gece meydanda cıvıl cıvıl dolaşmak isteyen her gelinin kesinlikle tercihi!

Bindallı Modellerini Nereden Alabilirim?

Evlenmeden önceki son gece, kına gecesi hayatınızın en önemli gecelerinden biridir. Bu gecede en güzel, en şık kişi siz olmalısınız. Bindallınızdan tutun ayakkabı seçiminize kadar her şeyiyle bir bütün olmalısınız. Seçimlerinizle göz kamaştırmalısınız. En şık ve en güzel olabilmek için öncelikle en doğru bindallı seçimini yapmalısınız. Elbette içine doğru kına elbisesini de seçmek önemlidir. Kınanın büyük bölümü bindallı ile geçirecekseniz bindallınız ile tüm gözleri üzerinizde toplamalısınız.

Peki, en iyi bindallı modelleri nereden alınır? Nerede bulabiliriz? Gibi sorular aklınızı yoruyor ise. Hemen sizlere yardımcı olalım.

En iyi bindallı modelleri Asa Gelinlik’ten alınır. Asa Gelinlik yüzlerce bindallı çeşidi ve kına gecesi elbisesiyle sizlerin hizmetindedir. Bindallı seçimi zor bir seçimdir çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi pek çok çeşidi vardır. Size ve vücut tipinize en uygun bindallıyı seçmek için sizleri firmamıza bekliyoruz.